Hassas Ayar Argümanı sayfamızda bahsettiğimiz gibi evrenin oluşmasında muazzam derecede fazla olasılığın peş peşe oluşması ve evrenimizi yapılandırması gerekiyor ki içinde yaşadığımız ve adına Dünya dediğimiz bu gezegende canlılık mükemmel bir uyum içerisinde var olabilsin.

Bizlerde bu doğanın, canlılığın bir parçası olup etrafımızda olanlara artık alışmış olduğumuz için bize dikkat çekici gelmiyor olabilir ama dünyamızda her şey mükemmel bir düzen içinde ilerlemektedir. Şimdi aklımızdan evren böyle olmasaydı biz olmazdık, biz olmasak da bu tip sorgulamaları yapamazdık paradoksları veya canlılık için ele alırsak doğal seleksiyon veya türlerin kökeni teorileri geçebilir fakat dikkat edelim ki bu böyle olmak zorunda değildi! Örneğin dünyamız, okyanusların her yeri kapladığı, kara parçalarının insanlar için çok yetersiz olduğu veya çok soğuk/sıcak bir gezegen olabilirdi. Eğer etrafınıza bakarsanız herşeyin mükemmel bir uyum içinde ve insanların içinde rahatça yaşaması için dizayn edildiğini göreceksiniz!

Peki peki, bir adım daha öteye gidelim.

Size Altın Oran Nedir sayfasında doğada veya kainatta pek çok yerde görülen bir oran olduğundan bahsetmiştim. Kısaca belirtmek gerekirse Altın Oran, günlük hayatımızda veya kainatta karşımıza çıkabilecek bir bütünü oluşturan parçaların arasındaki en güzel uyumdur veya uyumlardan biridir. Bazı bitkilerde, hayvanlarda veya insanlarda görülebilen Altın Oran’ın bu kadar meşhur olmasının sebebiyse sürekli karşımıza çıkıyor olması. Altın Oran’ın görüldüğü yerler için ilgili sayfamızı ziyaret ediniz.

Fakat bu sefer farklı bir açıdan bakmanızı isteyeceğim.

Acaba dev galaksilerden minik hayvanlara, insan vücudundan bitkilere kadar pek çok farklı varlıkta aynı oranın görülmesi tüm bunların aynı kaynaktan çıktığını göstermez mi? Şimdi aklınıza şu soru gelebilir, bu evren milyarlarca yıldır, bizlerde binlerce yıldır yaşıyoruz ve eğer Altın Oran en ideal uyumsa, bu kadar uzun süredir işleyen bir mekanizmanın sonucunda kendiliğinden oluşmuş olamaz mı? Burada yine de bir hatırlatma yapalım, Altın Oran farklı farklı tür canlılarda görülmekle beraber cansız varlıklarda da görülür. Örneğin; insanlarda, bitkilerde, hayvanlarda, galaksilerde gibi…

Yine de olabilir diyorsanız, lütfen okumaya devam edin.

Bildiğiniz gibi algılayabildiğimiz evren dört boyutludur bunların ilk üçü bir cismin uzaydaki X, Y ve Z eksenlerindeki konumu dördüncü boyut ise hangi zaman diliminde o konumda bulunduğudur. Altın oranı yorumlarken gözlemlenebilir evrende ölçümler yaparak belli sonuçlara ulaşabiliyoruz peki acaba Altın oran dördüncü boyut olan zamanda da görülebilir mi? Peki, insanda, bitkide, hayvanda ve cansız varlıklarda görülen Altın Oran zaman çizgisinde de görülse buna tesadüf, varyasyon, adaptasyon veya milyonlarca yıllık canlılığın sonucu vs. diyebilir misiniz?

X, Y ve Z eksenlerinde duyu organlarımız ile rahatlıkla ölçümler yapabiliriz. Örneğin bir DNA molekülündeki angströmleri sayabilir veya samanyolu galaksisinden bize ulaşan ışık tayflarını çözümleyebiliriz. Ölçüm yapabilmek için birbirine oranlayacak iki farklı sonuç gereklidir. Örneğin uzunluk ölçüsü, X’in sıfır olmasına göre Z’nin sonucudur.

Peki acaba zamanı nasıl ölçebiliriz? Bize bir tanesi zaman olmak üzere, zamana bağlı değişen ikinci bir değer daha gerekli. Hemen söyleyebilirim, menkul kıymetler borsaları. Bildiğiniz gibi borsalarda dakikalık hatta saniyelik olarak ilgili şirket veya emtiaların değeri ölçülüp kaydedilmektedir.

Aslında uzun zamandır borsa ile ilgilenen kişilerin teknik analiz yaparken kullandığı Fibonacci Çizgileri, Fibonacci Yayları, Fibonacci Yelpazeleri, Fibonacci Zaman Dilimleri gibi araçlar bize yükseliş trendi sonunda hareketin nereden direnç bulacağını ve ne kadar aşağı yönde hareket edeceğini (düzeltme hareketi) söylemektedir. Yani yukarıda bahsettiğimiz gibi iki farklı hareketin (yükselme ve düşme) birbirine göre en güzel uyumudur, oran ise Altın Oran yani %61,80’dir. Bir anda zengin olma hayallerine kapılmayın, gerçekleşecek hareketi önceden bilmeniz mümkün değil, sadece geri dönüp baktığınızda aslında hayatın belli bir düzen ve uyuma göre ilerlemiş olduğunu fark ediyorsunuz.

İşte size zamanın da altın orana bağlı olarak değiştiğini görebileceğiniz bazı örnekler: