Uzatma (Med) Harfleri

Harekesiz Elif Harfinin Üstünlü Harfi Uzatması Harekesiz Elif Uzatma Elif Be

Üstünlü bir harften sonra görebileceğimiz harekesiz Elif harfi kendinden önce gelen harfi bir elif miktarı uzatır. Harekesiz Elif, kalın harfleri a sesiyle, ince okunan harfleri ise e ile a arası bir sesle uzatarak okutur. Seslerin doğru okunuşlarını hocamızdan dikkatlice dinleyelim.

بُرْهَانَانِ

Harekesiz Vav Harfinin Ötreli Harfi Uzatması Harekesiz Vav Uzatma Elif Be

Vav harekesiz ise ve kendinden önce gelen harfin harekesi ötre ise kendinden önce gelen harfi bir elif miktarı uzatır. Harekesiz Vav, kalın okunan harfleri u sesiyle, ince okunan harfleriyse u ile ü arasında bir sesle uzatarak okutur.

مُخَلَّدُونَ
اَلْكَاذِبُونَ
اَلْمُفْلِحُونَ
اَلْوَارِثُونَ
اَلْخَاسِرُونَ

Harekesiz Ya Harfinin Esreli Harfi Uzatması Harekesiz Ya Uzatma Elif Be

Ya harfi harekesiz ise ve kendinden önce gelen harfin harekesi esre ise kendinden önce gelen harfi bir elif miktarı uzatır. Harekesiz Ya, kalın okunan harfleri ı’dan i’ye geçen bir sesle, ince okunan harfleriyse i sesiyle uzatarak okutur.

Uzatma İşaretleri

Dik Çizgi Asar Uzatma Elif Be Ceker Uzatma Elif Be

Harfin üzerine veya altına (Çeker) gelen dik çizgi harfi bir elif * miktarı uzatır. Harfin üzerindeki dik çizgi kalın okunan harfleri a sesiyle, ince okunan harfleriyse a ile e arasında bir sesle uzatarak okutur.

* Bir Elif Miktarı uzatmak demek iki hareke okuyacak kadar geçen zamandır veya bir parmak kaldırıncaya kadar geçen zamandır.

Yatay Çizgi Med Uzatma Elif Be

Harfin üzerine gelen yatay çizgi, harfi bir elif miktarından fazla uzatır. Yatay çizginin bulunduğu harfler en fazla dört elif miktarı uzatılır.

Harflerin Sitemizdeki Yazılışları

Arapça harfleri seslendirdiğimizde karşılıklarını alfabemizdeki  mevcut Türkçe harfler ile yazamadığımız için bu sitede bazı özel harfler geliştirilmiştir.

Örneğin dersleri çalışırken karşılaşacağınız gibi peltek bir z okumanız gerektiğinde sitemizde bunun Türkçe yazım karşılığı olarak ż harfini göreceksiniz. Sitemizde aynı zamanda ilk üç ders boyunca kalın, ince ve peltek harfler için arka plan renklerinin farklı olduğuna dikkat ediniz. Hem arka plan renkleri hem de geliştirilen özel harfler ile desteklenen bu eğitim yönteminde harfleri olması gerekene en yakın şekilde çıkartabileceğinize inanıyoruz.

Yandaki tabloda hangi işaretin ne manaya geldiği açıklanmıştır. Detaylı açıklama için lütfen ilgili sayfamızı ziyaret ediniz.

Sağdaki tabloyu her sayfada bulabileceksiniz, büyütmek için üzerine tıklayınız.

Kendinizi Deneyin

تُورُونَ

tūrūne

اصَابَ

esābe

صِرَاطٌ

sırâtūn

كَمَٓا

kemã

تُوبُٓوا

tūbũ

يَفُوتُ

yefûtū

يَطُورُ

yetūru

اَصَابَ

esābe

صَٓافَّاتٍ

sãffetin

اِتَّقُوا

ittekū

كَٓافَّةً

kãffeten

ثَمُودُ

semūdû

غُفْرَانَكَ

ğufrâneke

يُوَٓادُّونَ

yuvãddūne

وُزَرَاءُ

vezerāu

اَلْجَبَّارُ

elcebbâru

ءُلَمَاءُ

ulemāu

تَقُولُونَ

tekūlūne

اَوْحَيْنَا

evheynā

بُرْهَانٌ

bûrhānūn

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Her Gün, Bir Önemli Bilgi