Sabah Namazı Nasıl Kılınır ?

Abdestli olarak kıbleye dönülür. İki ayak arası dört parmak genişliği kadar açılır.

“Niyet ettim Allah nzası için sabah namazının sünnetini kılmaya” diye niyet edilir. “Allâhü ekber”, diye tekbir alınır ve eller kulaklar hizasına kadar kaldırılır. Tekbirde ellerin içi kıbleye gelecek şekilde çevrilir.

Eller, sağ el sol elin üstünde olacak şekilde göbeğin alt kısmında baglanır.

Sessizce Sübhâneke duası okunur. Sonra eûzü-besmele çekilir, Fatiha sûresi okunur ve sonunda âmin denir. Sonra Kur’ân’dan bir sûre veya en az üç kısa ayet (zamm-ı sûre) okunur.

“Allâhü Ekber” diyerek rükû yapılır. Rükûda eller ile dizler tutulur, kollar ve bacaklar dik; bel ve sırt düz bir konuma getirilir. Rükûda üç defa “Sübhâne Rabbiye’l-‘azim” diye tesbih okunur. Sonra “Semi’allâhü limen hamideh” diyerek rükûdan kalkılır ve en az “sübhânellâhi’l-azîm” diyecek kadar dimdik durulur. Ayakta iken “Rabbenâ ve leke’l- hamd” denir.

“Allâhü Ekber” diyerek secdeye varılır. Secde; önce dizler, sonra eller, sonra burun ve en son alın yere konularak gerçekleştirilir. Secdede iken üç defa “Sübhane Rabbiye’l-a’lâ” diye tesbih getirilir. Sonra “Allâhü ekber” diyerek secdeden kalkılır, iki secde arasında sübhânellahi’l- azîm diyecek kadar durulur.

Sonra Allâhü ekber diyerek ikinci secdeye gidilir. İkinci secdede de üç defa “Sübhâne Rabbiye’l-a’lâ” diye tesbih getirilir. Secdede iken dizler, eller ve ayak parmakları kıbleye yönelik olarak tutulur. Eller, başın iki tarafında yüze yakın olarak yere konur ve parmaklar kapatılır, dirsekler yanlardan biraz uzaklaştırılır ve yerden birazcık yukarıda tutulur. Ayak parmakları kıbleye gelecek şekilde bükülür ve topuklar birleştirilir.

İkinci secdeden sonra “Allâhü Ekber” diyerek ayağa kalkılır. Böylece bir rekat tamamlanmış olur.

Ayakta besmele çekilerek Fatiha sûresi okunur ve sonunda âmin denir. Sonra zamm-ı sûre okunur. Birinci rekâtta olduğu gibi rükû ve iki secde yapılır. İkinci secdeden sonra oturulur. Oturuşta sol ayak yatırılıp üzerine oturulur, sağ ayağın parmakları kıbleye gelecek şekilde dikilir. Eller dizlerin üzerine konur. Tahiyyât, Salli, Bârik, Rabbenâ âtinâ ve Rabbena’ğfirlî duaları okunur. “Es-selâmü ‘aleyküm ve rahmetüllâh” diyerek baş önce sağa, sonra yine “es-selâmü ‘aleyküm ve rahmetüllâh” diyerek sola çevrilerek selam verilir ve “Allâhğmme enttesselam” duası okunur.

Böylece iki rekâtlı namaz tamamlanmış olur.

İki rekatli nafile namazların tamamı bu şekilde kılınır.

Farz namazlardan önce kamet getirilir. Bu uygulama erkekler ile ilgilidir.

Bayanların erkeklerden farklı olan uygulamaları

Hanımlar erkeklerden farklı olarak;

  • İftitah tekbiri alırken elleri omuz hizasını geçmeyecek şekilde ve el ayaları kıbleye dönük olarak kaldırırlar ve sağ el sol elin üzerine gelecek şekilde göğüs üzerinde birleştirirler.
  • Rükûda erkeklere oranla biraz daha az eğilirler.
  • Secdede, kollarını yanlarına bitiştirirler.
  • Tahiyyâtta oturuşta sol ayakları üzerine oturup sağ ayaklarını sağ tarafa gelecek şekilde yatık olarak çıkarırlar.
  • Kamet getirmezler.

Diğer hususlar erkekler ile tamamen aynıdır.